Komunikat Policji dla mieszkańców

Bochnia, dnia 22.08.2024 r.

Szanowni Państwo!

Policjanci w całym kraju codziennie przyjmują zgłoszenia od osób, które zostały oszukane przez fałszywych krewnych, policjantów, bankowców lub prokuratorów. Przestępcy, wykorzystując każdą sposobność, by się wzbogacić często żerują na zaufaniu do instytucji publicznych i strachu potencjalnych ofiar przed utratą oszczędności życia. Przedstawiają zmyśloną, dramatyczną historię, której celem jest wyłudzenie gotówki lub cennych przedmiotów. Podszywając się pod funkcjonariusza, informują np. prowadzeniu tajnej akcji, wymierzonej w hakerów. Jednocześnie przekonują rozmówcę, że zgromadzone przez niego w banku oszczędności są zagrożone, a jedyną możliwością zapobieżenia ich utracie,  jest przekazanie pieniędzy na przechowanie stróżom prawa. Pamiętajmy, że to oszustwo i w takiej sytuacji od razu należy się rozłączyć i zgłosić ten fakt pod numer alarmowy. Podobnie należy postąpić w przypadku, gdy odbierzemy telefon od osoby podającej się np. za pracownika banku, który informuje o nieuprawnionych transakcjach na naszym rachunku bankowym i w celu ich anulowania, żąda podania danych logowania do konta.

Pamiętajmy, że przez telefon każdy może podać się za policjanta, pracownika banku lub krewnego! Nie przekazujmy nieznajomym swoich danych osobowych, informacji dostępowych do kont bankowych oraz pieniędzy, biżuterii czy innych wartościowych przedmiotów. Zachowajmy czujność i rozwagę. Nie dajmy się oszukać!

mł. asp. Daniel Bułatowicz

Rzecznik prasowy Komendanta Powiatowego Policji w Bochni

Prosimy, aby uwrażliwić seniorów na takie i podobne zachowania.