Bierzmowanie

W naszej parafii przygotowanie dalsze do bierzmowania rozpoczyna się w klasie siódmej szkoły podstawowej. Kandydaci przygotowują się do egzaminu teoretycznego i uczestniczą w spotkaniach w pierwsze piątki miesiąca.

Bierzmowanie (wg KKK)

Bierzmowanie jest to Sakrament, w którym Duch Święty umacnia chrześcijanina, aby wiarę swoją mężnie wyznawał, bronił jej i według niej żył.

• Jakie są owoce sakramentu bierzmowania?
    • Bierzmowanie udoskonala łaskę chrztu; jest sakramentem, który daje Ducha Świętego, aby w nas pogłębić łaskę, dziecięctwa Bożego, zjednoczyć nas ściślej z Chrystusem, uczynić silniejszą naszą więź z Kościołem, włączyć nas pełniej w jego misję i pomóc w dawaniu świadectwa wierze chrześcijańskiej przez słowo, które towarzyszy dziełom (1317).

• Kto udziela sakramentu bierzmowania?
    • Szafarzem zwyczajnym bierzmowania jest biskup. Może on w razie konieczności pozwolić na udzielanie tego sakramentu kapłanom (1313)

• Jakie warunki winien  spełniać  kandydat  do bierzmowania?
    • Kandydat do bierzmowania winien wyznać wiarę, być w stanie łaski, mieć intencję przyjęcia tego sakramentu i być gotowym do podjęcia roli ucznia i świadka Chrystusa we wspólnocie kościelnej i w sprawach doczesnych (1319).

• Jaki jest ryt istotny sakramentu bierzmowania?
    • Rytem istotnym bierzmowania jest namaszczenie Krzyżmem świętym czoła ochrzczonego wraz z włożeniem ręki szafarza i słowami: „Przyjmij znamię daru Ducha Świętego” (1320)