Parafia pw. św. Małgorzaty Panny i Męczennicy w Trzcianie

Chór Parafialny

„Mówią, że kto śpiewa, dwa razy się modli. Z chórem św. Małgorzaty z Trzciany można się modlić śpiewając nawet trzykrotnie i więcej” – napisał w kronice prowadzonej przez zespół ks. Mirosław Kazimierz Król.
Już ponad dwadzieścia lat Młodzieżowy Chór Parafialny z Trzciany pieśniami wielbi Boga i upiększa uroczystości religijne, a czasem także świeckie. Zespół został założony we wrześniu 1985 roku przez organistę kościelnego pana Stanisława Grabowskiego, który pracuje w trzciańskiej parafii od 7 września 1979 roku. Nauki gry na organach popierał najpierw u pana Odziomka z Tymbarku. Potem ukończył 4-letnie studium organistowskie w Tarnowie. Bardzo znaczącą rolę w tworzeniu chóru odegrali także księża trzciańskiej parafii: ówczesny proboszcz ks. Władysław Ryś i katecheta Józef Makowski. Po raz pierwszy chór publicznie zaśpiewał na pasterce w 1985 r. Tworzyli go wówczas: Mieczysław Burek, Marek Grabowski, Lucyna Surma, Jolanta Sumara, Halina Kukla, Wiesław Kukla, Krzysztof Adamczyk, Kącki Krzysztof, Lucyna Ujejska, Henryk Grabowski, Maria Satała, Renata Gaj, Jolanta Król, Paweł Błasiński, Antoni Błasiński, Małgorzata Burdelska, Danuta Kłósek, Maria Konopka, Lucyna konopka, Maria Gierek, Anna Kukla, Anna Burkiewicz, Bogdan Kaja, Tadeusz Kącki, Wiesław Bębenek, Krzysztof Kącki, Grzegorz Grabowski, Piotr Kępa, Elżbieta Dudziak, Marek Kącki, Andrzej Kącki, Jacek Zdebski.
Dobrą duszą zespołu był ks. Józef Makowski, który organizował dla chórzystów wyjazdy, w tym wycieczki. Tak było np. w 1987 roku, gdy trzciański chór był na wycieczce w Zakopanem, a 15 sierpnia wyjechał do księdza rodaka Stanisława Kłóska do Rokitna, gdzie śpiewał na mszy świętej z okazji dożynek diecezjalnych, w których brał udział ks. bp gorzowski.
Chórzyści zawsze tworzyli muzyczna rodzinę. Wspólnie ćwiczyli śpiew, wspólnie się bawili na corocznych prawie spotkaniach w świetlicy wiejskiej w Trzcianie, spotkaniach opłatkowych. Wyjeżdżali lub wychodzili na liczne wycieczki, które niekiedy miały charakter pielgrzymek. Niekiedy księża opiekujący się zespołem „wykorzystywali” członków chóru do innych , artystycznych przedsięwzięć. Pierwszym z nich było wystawienie jasełek w 1990 roku, które zorganizował ks. Józef Makowski.

W kwietniu 1991 roku, po księdzu Władysławie Rysiu, proboszczem trzciańskiej parafii został ks. Władysław Jemioło. Z trzciańską parafią musiał się natomiast pożegnać ks. Józef Makowski, który został przeniesiony do Bobowej.

Członkowie zespołu dzielili radości i smutki swoich koleżanek i kolegów. Śpiewali podczas nabożeństw weselnych (związki małżeńskie zawarło w tym okresie kilkanaście członkiń i członków chóru, np. Katarzyna Solarz, Ewa Kącka, Agata Waligóra), śpiewali na pogrzebach (np. w czerwcu 1992 roku na pogrzebie członka chóru Tomasza Dudy, w marcu 2000 Angeliki Stawarz), uczestniczyli w prymicjach (np. Mirosława Kazimierza Króla).

Z działalnością trzciańskiego, kościelnego zespołu ściśle związane są występy podczas uroczystości parafialnych, przede wszystkim odpustów oraz corocznych nabożeństw (Wielkiego Tygodnia, Bożego Narodzenia).

10 października 1992 roku zespół wyłoniony z członków Chóru wziął po raz pierwszy udział w III Przeglądzie Piosenki Pielgrzymkowej, który odbył się w Lipnicy Murowanej. Wśród 14 zespołów zajęli wówczas I miejsce zyskując sobie uznanie jury i publiczności. Na scenie MDK w Lipnicy wystąpili: Jacek Zdebski (gitara), Maciej Babral (organy), Agata Waligóra, Maria Marzec, Katarzyna Solarz, Lidia Wrona, Anna Kukla, Ewa Waligóra, Tomasz Babral, Jan Burdelski, Marek Grabowski, Stanisław Grabowski (śpiew). Swój sukces powtórzyli jeszcze dwukrotnie: w IV Przeglądzie (9.X.1993 r.) i VI (1.X.1995 r.). Z wielkim powodzeniem zespół wystąpił także w Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Łapanowie w 2004 roku, gdy jako jedyny z występujących solistów i zespołów zostali uhonorowani nagrodą publiczności, zgromadzonej w łapanowskim kościele parafialnym.

Kolejnym ważnym wydarzeniem w historii chóru była nagranie i wydanie pierwszej i jak do tej pory jedynej kasety zespołu. Została nagrana 1 maja 1997 roku w studio w Siemiechowie. W nagraniu tej kasety uczestniczyli: Stanisław Grabowski, Maciej Babral (organy), Jacek Zdebski (gitara), soprany – Grażyna Płachta, Agnieszka Kukla, Maria Kuska, Beata Halberda, alty: Angela Stawarz, Lidia wrona, Marzena Dudziak, tenor: Piotr Kukla, bas: Jan Burdelski, Tomasz Babral, Maciej Babral. Przedsięwzięcie sponsorowała ks. Jan Gwoźdź. Na taśmie zarejestrowano następujące pieśni: W drogę z nami, Proces, O Panie nasz Panie, Jezus przez życie mnie wiedzie, Chcę iść, Abba Ojcze, Kiedy w jasną, spokojną noc, Dobra Matko, Mario śliczna pani, O Matko Boża, Pozdrawiam Ciebie Matko.

Chór uczestniczył także w nabożeństwach transmitowanych przez radio „Dobra Nowina” oraz wyjeżdżał na papieskie pielgrzymki. tak było np. w 1999 roku, gdy 16 czerwca trzema autokarami wyjechali wraz z parafianami do Starego Sącza na spotkanie z Janem Pawłem II. Część chóru wzięła wówczas udział w nabożeństwie. Mieli transparent z napisem „Parafia Trzciana kocha i modli się za Ojca Świętego”.

Ciężkiej pracy i licznym występom chóru lub wydzielonej z niego scholi towarzyszą także chwile rekreacji i zabawy. Zespół wielokrotnie wyjeżdżał na wycieczki, dzięki którym jego członkowie mogli zwiedzić m. in. Zakopane, Częstochowę i Warszawę. Oczywiście były także wycieczki piesze i rowerowe do okolicznych miejscowości. Tradycja zespołu, w którym ciągle zmieniali się członkowie i ciągle przychodziły kolejne roczniki młodych parafian, stały się spotkania opłatkowe, organizowane corocznie od 1989 roku. Łamanie się opłatkiem, składanie życzeń, wspólne kolędowanie (później także po domach mieszkańców wiosek tworzących parafię) na długo pozostaną w pamięci tych, którzy śpiewali w zespole.

Cotygodniowe próby, prawie coniedzielne występy w różnych kościołach, uświetnianie różnych świąt kościelnych i uroczystości (np. noworocznych spotkań opłatkowych w Łąkcie Dolnej, rocznic pożycia małżeńskiego) – wszystko to wymaga olbrzymiego wysiłku przede wszystkim ze strony osoby prowadzącego zespół, czyli Stanisława Grabowskiego. „zapanować” nad kilkudziesięcioma członkami zespołu, odpowiednia dobrać i ustawić poszczególne głosy, dobrać repertuar, spędzać wiele godzin na próbach i podczas występów na terenie parafii i często także z dala od niej – wszystko to godne jest wielkiego szacunku i podziękowań.

Tak na chwilach radosnych i smutnych, upłynęło ponad 20 lat istnienia zespołu. Zmieniają się jego członkowie, zmieniają się księża katecheci i nawet proboszczowie, a założyciel zespołu – Stanisław Grabowski – wciąż urzeka parafian swoim pięknym głosem i oczarowuje wielogłosowym śpiewem prowadzonych przez siebie zespołów. Przybywa kolejnych tomów kroniki chóru, prowadzonej przez członkinie zespołu, a w nich zdjęć i opisów ważnych wydarzeń. W czwartym tomie tej kroniki następująco wpisał się wizytujący 2 grudnia 2004 r. trzciańska parafię ks. bp Stanisław Budzik: „Chórowi Młodzieżowemu z Trzciany, jego założycielowi i dyrygentowi, P. Stanisławowi Grabowskiemu w 20. rocznicę jego posługi w kościele parafialnym, gratuluje z całego serca i życzę, aby całe wasze życie było jedna wielką pieśnią chwały ku czci Boga w Trójcy Jedynego. Niech jego błogosławieństwo towarzyszy Wam na wszystkich życiowych szlakach”.

We wrześniu 2009 roku przypada 25-lecie istnienia zespołu. Będzie więc specjalna okazja do wyrażenia podziękowań i z pewnością także posłuchania Chóru z Parafii Św. Małgorzaty w Trzcianie.

Porządek Nabożeństw

Msze Święte w naszej parafii:
w niedziele i święta:
7:00, 9:00, 11:00, 15:00
w dni powszednie:
6:30, 18:00

(17:00 w okresie zimowym)

Transmisja

Transmisja online z nabożeństw w kościele parafialnym – niedziela i święta godz. 11:00.

Konto Parafii

Osoby, które chcą wesprzeć naszą parafię, mogą to zrobić, wpłacając ofiarę na rachunek bankowy:

BSR Kraków Oddział w Trzcianie
58 8589 0006 0030 0000 0127 0001

Wszystkim ofiarodawcom składamy serdeczne Bóg zapłać.

Informacja

Wszystkie dane osobowe zamieszczone na stronie internetowej parafii są umieszczone wyłącznie za zgodą osób zainteresowanych. Administratorem danych jest parafia – polityka prywatności.

Warto odwiedzić

Skip to content