Cmentarz

Regulamin Cmentarza

Parafii pw. św. Małgorzaty PM w Trzcianie

tel. 14 613-60-13

Cmentarz jest miejscem świętym, świadectwem wiary w życie wieczne i
wyrazem szacunku dla zmarłych. Cmentarz jest własnością Parafii.

Powierzamy go szczególnej trosce Osobom przebywającym na jego terenie i prosimy o stosowanie się do poniższego regulaminu:

1. Administratorem cmentarza jest ks. Proboszcz, a bezpośrednio w jego imieniu na
    cmentarzu porządku i koniecznych prac pilnuje pan Grabarz.
  2. Osoby przebywające na terenie cmentarza obowiązane są do zachowania ciszy, porządku i czystości.
  3. Zakazuje się:
    • wstępu na teren cmentarza osobom nietrzeźwym
    • palenie papierosów i picia alkoholu
    • wprowadzanie zwierząt
  4. Należy uzyskać zgodę Administratora cmentarza (ks. Proboszcza) na:
    • postawienie nagrobka
    • wjazd pojazdów mechanicznych na cmentarz
    • montowanie ławek
    • grodzenie kwater
    • sadzenie krzewów lub ich usuwanie
  5. Pielęgnowanie grobów należy do osób opiekujących się grobami (dysponentów grobów). Uschłe kwiaty, wieńce, wypalone znicze składamy do pojemników do tego przeznaczonych po drugiej stronie drogi lub zabieramy ze sobą (nie pozostawiamy na terenie cmentarza).
  6. Wszystkie sprawy związane z pogrzebem załatwiamy w Kancelarii Parafialnej, która prowadzi ewidencję. Wszelkie prace na terenie cmentarza mogą być wykonywane tylko po uregulowaniu opłat związanych z użytkowaniem grobu.
  7. Opłaty za groby wznawia się po 20 latach zgodnie z obowiązującym prawem. Prosimy o przestrzeganie tego czasu.
  8. Aktualny cennik opłat znajduje się w kancelarii parafialnej. Stawki ustala Rada Duszpasterska.
  9. W szczególnych przypadkach (niedostatek materialny rodziny zmarłego) opłata może być zmniejszona lub anulowana.
  10. Na cmentarzu można zarezerwować miejsce na przyszły pochówek po opłaceniu wybranego miejsca w Kancelarii Parafialnej.

Niniejszy regulamin obowiązujący od 01 stycznia 2014 roku został zaktualizowany przez Duszpasterską Radę Parafialną od dnia 01 stycznia 2023 roku

Regulamin został opracowany w oparciu o przepisy, które określa Ustawa z dnia 31 stycznia 1959 r. o cmentarzach i chowaniu zmarłych z późniejszymi zmianami. (Dz. U. z 1972r. 2011r. oraz 2013r. )

Aktualnie, decyzją Rady Parafialnej kwota opłaty za 1 miejsce na cmentarzu pod nagrobek wynosi 500 zł (na 20 lat), a dla osób wykupujących miejsce, którzy nie są z naszej parafii opłata wynosi 1500 zł.