Ogłoszenia parafialne

 1. Dzisiejsza III-cia niedziela czerwca jest obchodzona w naszej diecezji  jako Święto Rodziny. Ks. Bp Ordynariusz zgodnie z jednomyślną decyzją episkopatu znosi od dziś dyspensę związaną z uczestnictwem w niedzielnej i świątecznej Mszy św. Transmisja z naszego kościoła pozostanie dla chorych i starszych na Mszy o godz. 11.00. Gościmy dziś w naszej wspólnocie Ks. Macieja Fleszara, który pracuje na misjach w Kongo i który głosi Słowo Boże na wszystkich mszach św. Polecamy Jego osobę i trudną pracę misyjną opiece Jezusa Dobrego Pasterza.
 2. W czwartek wspominamy w kalendarzu K-ła Narodzenie św. Jana Chrzciciela, a w sob. Matkę Bożą w tajemnicy Nieustającej Pomocy-Odpust w Łąkcie.
 3. W piątek kończymy rok szkolny i katechetyczny przeżywany w trudnym czasie pandemii. Msza św. na zakończenie roku o godz. 8.00 dla uczniów Szkoły Podst. z Łąkty i Trzciany. Zapraszamy.
 4. Najbliższa niedziela 27.06 w naszej parafii to niedziela Prymicyjna. Nasz Rodak O. Damian Kaczmarczyk z Zakonu O. Bernardynów  wdzięczny za dar kapłaństwa otrzymany 5. 06 w Kalwarii Zebrzydowskiej, odprawi o godz. 11 Mszę św. Prymicyjną. Wcześniej tj. w sobotę 26.06 zostanie powitany na granicy parafii ok. godz. 16, a następnie odprawi Nabożeństwo do Serca P. Jezusa  w kościele o godz. 17.00 .  Zapraszamy na te chwile Jego powitania.  Ponieważ zawsze przy takiej okazji przybywają goście z zewnątrz chcemy przystroić kościół, trasę przejazdu Ks. Prymicjanta oraz uporządkować wzgórze Dobrego Pasterza. Prosimy serdecznie, aby w środę mieszkańcy Łąkty Działy i Półrolek o godz. 18.00 byli łaskawi przybyć na 2 godziny celem wyplewienia wzgórza z chwastów. Ta kosmetyka będzie już przygotowaniem na Odpust parafialny. Ostatnie prymicje w naszej parafii były 20 lat temu /Ks. Rafała Łukasika, proboszcza nominata w Szymbarku/.
 5. W przyszłą niedzielę imieniny ks. Proboszcza Władysława, msza św. w Jego intencji o 9.00.
 6. Dziękujemy za troskę o czystość kościoła i składane ofiary na dekoracje i środki czystości. Prosimy kolejne rodziny: Kita Zygmunt, Łyduch Rafał, Sroka Grzegorz, Bębenek Antoni, Olszańska Irena, Mikołajek Bronisława, Dutkiewicz Danuta, Stańdo Piotr , Stańdo Adam i Roman Nędza-Sikoniowski.
 7. Na czwartkowym spotkaniu Rady Duszpasterskiej omawiano bieżące sprawy parafii związane z Prymicjami, Odpustem, Cmentarzem oraz pracami prowadzonymi  wokół  budynku nowej plebani. Rada rozważała też zakres prac P. Grabrza. Otóż uznano, że z chwilą dokonania pochówku i uformowania mogiły, kończy On swoją powinność. Dalsza pielęgnacja grobu, poprawa kształtu po naturalnym opadnięciu ziemi należy ewentualnie do najbliższej rodziny zmarłego.
 8. W związku z przygotowaniem prymicji spotkanie scholi w piątek o 17.00, zbiórka ministrantów i lektorów w piątek o 18.30 w kościele, a chóru o 19.30. Zapraszamy.

 

Komunikat Biskupa Tarnowskiego

dotyczący zniesienia dyspensy (od obowiązku udziału w niedzielnej i świątecznej Mszy świętej)

Drodzy Diecezjanie!

Dostrzegamy wyraźnie, że w ostatnich tygodniach pandemia traci na sile. Dziękujemy więc Bogu, że wysłuchuje naszych modlitw o zmiłowanie oraz ludziom, którzy nie szczędzą swojego czasu i sił w walce o nasze bezpieczeństwo i zdrowie.

W kontekście łagodzenia kolejnych obostrzeń i w nawiązaniu do uchwały biskupów zgromadzonych na 389. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski pragnę Was poinformować, że z dniem dzisiejszym (tj niedzieli 20.06.2021 r.) znoszę ogólną dyspensę od obowiązku uczestnictwa we Mszy Świętej w niedziele i święta nakazane, której udzieliłem 16 października ubiegłego roku. Przypominam więc, że duchowa łączność z ofiarą Mszy Świętej za pośrednictwem mediów nie jest już wystarczająca dla wypełnienia tego obowiązku, za wyjątkiem osób chorych i tych, którzy nie mogą opuścić swoich domów.

W tym miejscu chcę Wam serdecznie podziękować za wielkie świadectwo wiary, które daliście w minionych miesiącach naznaczonych różnego rodzaju ograniczeniami. Wasze przywiązanie do Jezusa obecnego w Eucharystii budziło podziw i budowało duszpasterzy. Wielu z Was swoją postawą wyznało za św. Piotrem: „Panie, do kogóż pójdziemy? Ty masz słowa życia wiecznego” (J 6,68). Tych zaś, którzy zwątpili i odeszli zapraszam do powrotu, by w Chrystusie obecnym w Eucharystii odnaleźli życiodajną siłę i pokój serca. Jednocześnie proszę duszpasterzy, by jeszcze bardziej uczynili swoją parafię domem, do którego będzie chciało się wracać.

Wszystkich Was proszę o dalsze przestrzeganie zalecanych środków bezpieczeństwa, abyśmy mogli jak najszybciej powrócić do sytuacji, w której już bez żadnych ograniczeń będziemy mogli wyznawać naszą wiarę. Jednocześnie ponownie zachęcam wszystkich do wytrwałej modlitwy, zwłaszcza w intencji chorych oraz tych, którzy stracili swoich najbliższych.

Wszystkie nasze troski zawierzajmy ufnie Bogu w modlitwie różańcowej przez ręce Najświętszej Maryi Panny oraz za wstawiennictwem św. Szymona z Lipnicy. Niech wypraszają nam obfite błogosławieństwo i łaskę całkowitego ustania pandemii.

† Andrzej Jeż

BISKUP TARNOWSKI

 

 

 1. Dzisiejsza II-ga niedziela miesiąca czerwca łączy się ze wspomnieniem św. Antoniego z Padwy, Patrona rzeczy zagubionych. Po każdej mszy św. odnawiamy dziś Akt Poświęcenia Sercu Pana Jezusa, który 100 lat temu 06.1921 r. miał miejsce w Krakowie po odzyskaniu przez Polskę niepodległości.
 2. Najbliższa niedziela 20 czerwca jest Diecezjalnym Świętem Rodzin. W Starym Sączu przy Ołtarzu Papieskim główna uroczystość z udziałem przedstawicieli rodzin z całej diecezji.
 3. W naszej parafii w tym dniu gościć będziemy misjonarza z Kongo Brazzaville, ks. Macieja Fleszara, który wygłosi Słowo Boże na wszystkich mszach św. Złożony na tacę dar serca przeznaczony będzie na budowany przez niego kościół ze szkołą i ośrodkiem zdrowia. 
 4. W sobotę przypada 50 r. śmierci byłego proboszcza w Trzcianie ks. Mikołaja Piechury. Polecajmy jego duszę Miłosierdziu Bożemu. 
 5. W środę o 15.30 uczniowie klas ósmych wyjeżdżają na 3-dniowe rekolekcje do Starego Sącza. Planowany powrót w piątek ok. 15.00, a plan pobytu wysłany będzie przez Librus. 
 6. Spotkanie Rady Duszpasterskiej w czwartek o godz. 19.00 na plebani. 
 7. Dziękujemy za troskę o czystość kościoła i ofiary składane na dekorację i środki czystości. Prosimy kolejne osoby: Stokłosa Andrzej, Pawłowski Bogdan , Stańdo Marek, Tyrała Jan, Durak Janusz, Furtak Krystyna, Zdebski Jerzy, Stańdo Józef , Duś Kazimierz, Sudoł Jacek.
 8. Próba scholi w piątek o godz.17.00, a próba Chóru także w piątek o godz. 20.00. 
 9. Środową modlitwę różańcowa przed Nowenną poprowadzą róże P. Tomasza Babrala i P. Wiesława Kukli.
 10. Wciąż otwarta jest jeszcze lista dla chętnych na wyjazd wakacyjny do Bułgarii od 5-14 .08.2021 r. Program w gablocie.
 11. Polecamy lekturę prasy katolickiej: Gość Niedzielny.
 1. Dzisiejsza I-sza niedziela czerwca jest w Polsce obchodzona jako Dzień Dziękczynienia za Bożą opiekę nad naszym Narodem. Centralne uroczystości w Świątyni Bożej Opatrzności w  Warszawie .
 2. Trwa tzw. Oktawa Bożego Ciała .Dziś procesja eucharystyczna wokół kościoła na Mszy św. o godz. 9.00. Na tej Mszy św. modlitwa w intencji dzieci z kl.IV obchodzących  Rocznicę przyjęcia I Komunii św.  Codziennie procesja na mszy św. wieczornej o godz. 18.00 do czwartku włącznie. Uroczyste zakończenie Oktawy Bożego Ciała w czwartek, połączone z błogosławieństwem małych dzieci oraz poświęceniem  wianków.
 3. W piątek Uroczystość Najśw. Serca P.Jezusa.Z racji uroczystości nie obowiązuje abstynencja od pokarmów mięsnych.
 4. W najbliższą 2-gą niedzielę miesiąca przypada wspomnienie św. Antoniego z Padwy, kapłana i Patrona rzeczy zaginionych. Ofiary składane z tej niedzieli od rodzin będą przeinaczone na cele parafialne. Porządkujemy plac i teren wokół murów kościoła i nowej plebani, aby nabrał odpowiedniej estetyki przed uroczystością prymicyjną naszego już od wczoraj Ks. Rodaka Damiana Kaczmarczyka/27.06 / oraz przed naszą uroczystością odpustową 11 lipca.
 5. Środową modlitwę różańcową poprowadzą róże P. Jadwigi Krawczyk i P. Jadwigi Babral
 6. Sprzątanie kościoła: Kita Stanisław, Zatorska  Elżbieta, Zatorska Maria, Dudziak Józef , Dudek Alicja, Stańdo Grzegorz, Koźbiał  Mirosław, Sowiński Tomasz, Giza Ryszard. 
 7. Spotkanie Członków Parafialnego Zespołu Synodalnego we czwartek po Mszy św. wieczornej na plebani.
 8. Ministrantami miesiąca maja zostali:  Rafał Stańdo- kl.VII, Dawid Krzysztofiak – kl. V, Sebastian Nędza- Sikoniowski – kl. VI. Gratulujemy pięknej postawy solidności w pełnionej posłudze.
 1. Dzisiejsza Uroczystość Trójcy św. kończy w K-le czas Komunii św. wielkanocnej. Kończy się miesiąc  maj, jutro ostatnie Nabożeństwo Majowe.
 2. W najbliższy czwartek Uroczystość Bożego Ciała ,połączona z Procesją Eucharystyczną do 4 Ołtarzy po Mszy św. o godz. 9.00. Prosimy, by wyznaczone  grupy rodzinne przygotowały  te ołtarze  w porozumieniu z P. Organistą. Serdecznie prosimy  Druhów z OSP , aby byli łaskawi zadbać o porządek orszaku procesyjnego. Rodziców dzieci I komunijnych oraz inne grupy prosimy o zabranie feretronów na procesję. Dzieci pierwszokumunijne prosimy, aby przyszły w białych strojach. Inne dzieci sypiące kwiatki będą to czynić pod opieką swoich rodziców i opiekunów. Msze św. w tym dniu o 7.00.9.00 i 15.00  Ofiary złożone na tacę w  Urocz. Bożego Ciała są przeznaczone na funkcjonowanie Hospicjów.
 3. We wtorek 1 czerwca rozpoczynamy nowy miesiąc – czerwiec, poświęcony czci Sercu Jezusa.  W tym dniu o godz. 16.00 w kościele odbędzie się egzamin z wiedzy religijnej uczniów Kl.VII z Trzciany i Łąktyw ramach ich przygotowania do przyjęcia Sakr. Bierzmowania. Pożądana jest obecność jednego rodzica. We wtorek  przypada też Międzynarodowy Dzień  Dziecka…
 4. Zachęcamy do wcześniejszego korzystania z Sakram. Pokuty przed  I piątkiem miesiąca,zwłaszcza dzieci z kl.III po I Komunii św. – SPOWIEDŹ W ŚRODĘ OD 17.00-18.00, po mszy spotkanie ministrantów, lektorów i dzieci sypiących kwiaty.
 5. Sprzątanie kościoła w środę po Nowennie o 18.45: Śliwa Zbigniew, Kącki Krzysztof, Śliwa Grzegorz , Mikołajek Grzegorz, Kłósek Stanisław, Pijanowski Stanisław, Bodurka Irena, Lus Robert , Matras Tomasz, Bodurka Wilhelm. 
 6. Rocznicowa Msza św. dla Kl.IV z Łąkty i Trzciany w niedzielę o godz. 9.00.
 7. Ponieważ łagodzone są restrykcje epidemiczne dlatego od przyszłej niedzieli tj. od 6 czerwca Msze św. z naszej świątyni będą transmitowane tylko o godz. 9.00 i 11.00.
 8. W najbliższą sobotę 5.06 w Klasztorze O.Bernardynów w Kalwarii Zebrzydowskiej o godz. 10.00 święcenia kapłańskie z rąk ks. abp. Marka Jędraszewskiego z Krakowa, przyjmie nasz Rodak diakon Damian , Tomasz Kaczmarczyk. Polecajmy Jego osobę opiece M.Bożej, aby owocnie pełnił tę ważną misję w Kościele i Zakonie dla duchowego dobra wiernych.