Ogłoszenia parafialne

Wielka Środa

Spowiedź święta w parafii.

W Wielki Czwartek, Wielki Piątek, Wielką Sobotę spowiedź sakramentalna w Kościele w Trzcianie w godzinach od 6.30 – 8.30, przy zachowaniu stosownej ilości osób przewidzianej prawem.

Nabożeństwa Triduum Paschalnego codziennie o godzinie 18.00. Różaniec o ustanie zarazy 20.30. Transmisja nabożeństw i modlitwy różańcowej z naszego Kościoła – KLIKNIJ TUTAJ.

Zachęcamy was do wspólnej modlitwy w Wielką Środę. Na ten dzień przygotowaliśmy  Rodzinne nabożeństwo pokutne. Niestety nie wszyscy będą mieli okazję w tych dniach przystąpić do kratek konfesjonału, aby wyznać swoje grzechy i otrzymać rozgrzeszenie. Dlatego chcemy pomóc wam we wzbudzeniu żalu doskonałego, tak byście prosząc Boga o przebaczenie waszych grzechów i postanawiając przystąpienie do spowiedzi po zakończeniu epidemii, mogli doświadczyć spojrzenia Miłosiernego Ojca, który pragnie waszego nawrócenia i pełni życia.

Teksty do Rodzinnego nabożeństwa pokutnego – aby pobrać plik PDF – KLIKNIJ TUTAJ. Aby pobrać pliki mobi i epub – KLIKNIJ TUTAJ.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

Niedziela Palmowa – Męki Pańskiej – 4.04.2020 r.

1. Dzisiejsza Niedziela Palmowa zwana Męki Pańskiej rozpoczyna w Kościele Wielki Tydzień. Jest to dla wiernych czas rozważania największych tajemnic z życia Chrystusa: Jego Męki ,Śmierci oraz Zmartwychwstania. Wprawdzie epidemia pisze inne scenariusze przeżywania tych zbawczych wydarzeń, niż dotychczas ,to jednak pomimo tych ograniczeń, będziemy mogli uczestniczyć w Liturgii Wlk. Tygodnia przez transmisję /na żywo/ z naszego kościoła parafialnego. PROGRAM nabożeństw będzie umieszczony na stronie internetowej parafii Trzciana. Prosimy śledzić na bieżąco podawane informacje.

2. Wszystkie nabożeństwa Triduum Paschalnego będą się odprawiane o jednakowej 18.00 godzinie. Zgodnie z Instrukcją Episkopatu oraz Ks. Biskupa będą one miały nieco ograniczony zakres z uwagi na zaistniałą sytuację.

3. Sprzątanie świątyni :
WIELKI CZWARTEK – godz. 9.00
– Kącki Józef , Babicz Mirosław, Węglarz Piotr, Łapczyński Stefan , Natanek Jan i Kukla Stanisław
WIELKA SOBOTA – godz. 9.00
– Dec Piotr, Dusiewicz Ferdynand ,Kowalski Józef, Osikowicz Piotr, Mroczek Artur i Dudek Jan

4. Jeśliby zaistniała potrzeba pomocy materialnej lub duchowej dla osób starszych /seniorów/, prosimy takie przypadki zgłaszać Paniom z Caritasu ,bądź telefonicznie w kancelarii parafialnej. Zachęcamy do świadczenia pomocy bliskim,którzy mieszkają w pobliżu miejsca naszego zamieszkania .

5. Nawiedzając w ciągu tygodnia kościół , by skorzystać z Sakramentu Pokuty bądź pomodlić się przed Najśw. Sakramentem, prosimy też, by nabywać Paschaliki lub Baranki na stół wielkanocny. W ten sposób włączamy się w wielkie i piękne dzieło charytatywne Kościoła- pomocy biednym w tym trudnym czasie epidemicznym.

6. W związku z telefonami od wiernych, którzy pytali w jaki sposób mogą złożyć ofiarę na cele parafialne, informujemy, że można to uczynić dokonując wpłaty na konto Parafii Trzciana, które jest dostępne na stronie internetowej w tzw. kontaktach. BSR K-ów Oddział w Trzcianie nr rachunku: 58 8589 0006 0030 0000 0127 0001. Prosimy w tytule dopisać: Ofiara na cele kultu. Serdecznie dziękujemy za troskę o utrzymanie kościoła oraz parafii.

7. Wszystkich zachęcamy by włączyli się do codziennej ufnej modlitwy o ustanie pandemii ,transmitowanej na żywo z naszej świątyni o godz. 20.30 /Facebook KSM oddział w Trzcianie/ . Módlmy się też oraz o głębokie przeżycie Triduum Paschalnego w jedności z cierpiącym i umęczonym Chrystusem ,który ostatecznie odnosi zwycięstwo nad śmiercią , grzechem i szatanem przez Swoje Zmartwychwstanie.

8. W ciągu tygodnia będzie nadal możliwość korzystania z Sakramentu Pokuty codziennie przed lub zaraz po Mszy św.porannej oraz wieczorem od godz. 17.30 do 18.30 . Czas Spowiedzi św. w Wlk. Czwartek .Wlk.Piątek i Wlk. Sobotę podamy na stronie internetowej oraz w ogłoszeniu na drzwiach kościoła w Wlk. Środę.

9. Intencje mszy św. są dostępne w gablocie oraz na stronie internetowej Parafii 

Poniżej przedstawiamy nowy Dekret Ks. Biskupa Andrzeja Jeża. Zachęcamy do zapoznania się z nim. W niniejszym dokumencie zostały wyszczególnione istotne postanowienia dotyczące celebracji Największej Tajemnicy Naszej Wiary – Triduum Paschalnego w naszych rodzinach.

(więcej…)

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

V Niedziela Wielkiego Postu – 29.03.2020 r.

1. Dziś V Niedziela Wlk. Postu. Przeżywamy ją w cieniu epidemii, która paraliżuje życie ludzi całego świata. Chociaż nie możemy uczestniczyć w nabożeństwach pasyjnych Drogi Krzyżowej i Gorzkich Żali, to możemy łączyć się duchowo poprzez elektroniczne środki łączności, które transmitują Msze św. i nabożeństwa pasyjne z różnych ośrodków religijnych. Łączmy się też w naszych rodzinach w ufnej, wspólnej modlitwie do Boga o ustanie epidemii, o cierpliwe znoszenie różnych ograniczeń i dolegliwości m.in. kwarantanny

2. W tym tygodniu przypada I czw., I piątek i I sob. miesiąca kwietnia . Ze względu na bezpieczeństwo nie będzie wyjazdu do chorych kapłana z Komunią św.
– Przez cały tydzień, codziennie jest możliwość korzystania z Sakram. Pokuty w kościele od godz. 17.30 – 18.30. Trzeba jedynie pamiętać aby liczba osób obecnych w kościele nie przekraczała 5.
Można umówić się też na Spowiedź św. przez telefon lub maila. Zachęcamy aby korzystać wcześniej ze Spowiedzi św. przed Wielkanocą!!!
– Codziennie też zapraszamy do wspólnej modlitwy o 20.30 w intencji ustania epidemii poprzez transmisję na Facebooku KSM z naszego kościoła parafialnego.
– Nawiedzając w ciągu dnia kościół, można też nabywać baranki lub paschaliki CARITAS na stół wielkanocny, przez co wspieramy akcję pomocy potrzebującym i biednym.

3. Sprzątanie kościoła :
Satoła Zbigniew, Artur Bednarz, Jerzy Bednarz, Swachta Marek, Miśkowicz Teresa i Plesiński Stanisław

4. W związku ze zmianą czasu na letni, która nastąpiła w nocy, od jutra Msze święte popołudniowe będą odprawiane o godz. 18.00 .

5. Najbliższa niedziela to Niedziela Palmowa zwana Męki Pańskiej. Wyjątkowo nie będzie tradycyjnego poświęcenia palm i Konkursu!!! Palmy przyniesione wcześniej przed wejście główne kościoła /w tzw.wieży / lub na zewnątrz przed Mszami św. będą poświęcone po każdej Mszy św. przez kapłana. Potem można będzie je sobie odebrać.

6. Intencje mszy św. są dostępne w gablocie oraz na stronie internetowej Parafii 

Drodzy parafianie.

Poniżej publikujemy treść dekretu Ks. Biskupa Andrzeja Jeża. Wytyczne te są obowiązującymi na terenie naszej parafii, wobec których jako duszpasterze i parafianie jesteśmy zobligowani do ich przestrzegania. Istotne informacje dotyczące nas bezpośrednio zostały wyszczególnione, jednakże zachęcamy do zapoznania się z całością dokumentu.

Informujemy iż zgodnie z tym rozporządzeniem, aby skorzystać ze Spowiedzi św. należy skontaktować się telefonicznie 14 613 60 13 (dyżur telefoniczny w godzinach 7.30 – 9.00 od poniedziałku do soboty), lub mailowo trzciana2@diecezja.tarnow.pl (można użyć formularza w zakładce kontakty na tej stronie internetowej). Umówione wcześniej spowiedzi będą sprawowane codziennie od poniedziałku do soboty w godzinach od 17.30 – 18.30 z zachowaniem wszelkich procedur dotyczących dopuszczalnej liczby osób w świątyni. Istnieje także możliwość spowiedzi w innym, niż wyznaczonym terminie, po ówczesnym umówieniu się przy pomocy wymienionych wyżej metod. Osoby pragnące skorzystać ze spowiedzi świętej bez uprzedniego uzgodnienia mogą to uczynić w godzinach sprawowania spowiedzi z zachowaniem procedur co do ilości (5 osób) przebywających jednocześnie w świątyni.

Zapraszamy do codziennej łączności na Modlitwie Różańcowej o 20.30 w intencji ustania zarazy. Można włączyć się także, w modlitwę na żywo, prowadzoną z naszej parafialnej świątyni, przy pomocy portali społecznościowych na profilu Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży w Trzcianie

Jeśli ktoś potrzebował by duchowej rozmowy, można kontaktować się telefonicznie, mailowo lub przez messengera. Jesteśmy do waszej dyspozycji.

W tym trudnym dla nas wszystkich czasie zarazy, zapewniamy was o modlitwie i pamięci. Ufając głęboko że ten trudny czas niebawem minie, a nasza wspólnota parafialna zgromadzona przy Dobrym i Kochającym Bogu przejdzie ten czas umocniona wewnętrznie.

Z pamięcią w modlitwie

Duszpasterze parafii Trzciana

 

Treść Dekretu 

Tarnów, dn. 24.03.2020

 

DEKRET BISKUPA TARNOWSKIEGO
W ZWIĄZKU ZE STANEM EPIDEMII W POLSCE

W związku z wprowadzeniem nowych zasad bezpieczeństwa przez władze państwowe z dn. 24.03.2020 oraz Wskazaniami Prezydium KEP z dn. 21.03.2020 postanawiam:

 1. Od dnia 25 marca w każdej Mszy Świętej lub w innych celebracjach może uczestniczyć maksymalnie do 5 osób, nie licząc osób sprawujących posługę (por. www.gov.pl). Zatem oprócz kapłanów i kilku niezbędnych usługujących (np. kościelny, organista, kleryk) mogą to być wyłącznie osoby życia konsekrowanego oraz zamawiające intencję mszalną, które chęć swojego uczestnictwa zgłosiły uprzednio proboszczowi miejsca. Dotyczy to także Mszy św. żałobnej w dniu pogrzebu bez udziału ciała zmarłego.Kościoły mają pozostawać otwarte w ciągu dnia, z zachowaniem wymogu, by nigdy nie przebywało w nich więcej niż 5 osób równocześnie. Informację o tym należy wywiesić na drzwiach kościołów, a także przekazać ją wiernym drogą internetową. W obecnej sytuacji – odpowiadając na apel władz państwowych – raz jeszcze gorąco proszę wszystkich wiernych o pozostanie w domach i łączenie się na sposób duchowy z Chrystusem obecnym w Najświętszym Sakramencie w naszych kościołach”.
 2. Tam, gdzie to możliwe, niech duszpasterze zatroszczą się o transmisje Mszy św. z kościoła parafialnego, co pomoże umocnić jedność wiernych z parafią. Inne nabożeństwa – takie jak gorzkie żale, droga krzyżowa, różaniec itp. – mogą być celebrowane i transmitowane jedynie pod warunkiem, że odbywają się bez udziału wiernych. Nie powinno się archiwizować i udostępniać tych transmisji (za wyjątkiem głoszonego słowa Bożego), gdyż mają one sens jedynie w przekazie „na żywo”.
 3. Tych, którzy pragną skorzystać z posługi sakramentalnej, proszę o telefoniczny kontakt z duszpasterzami. Jest ona nadal możliwa indywidualnie w kościołach i przy zachowaniu wszelkich środków ostrożności.
 4. W obecnej sytuacji w kościołach mogą przebywać wyłącznie kapłani i osoby życia konsekrowanego oraz ci, którzy indywidualnie korzystają z posługi sakramentalnej. Proszę, by kapłani i osoby życia konsekrowanego prywatnie adorowali Najświętszy Sakrament w kościołach, modląc się za parafian i o ustanie epidemii. Różaniec o godzinie 20.30 w kościołach powinni odmawiać wyłącznie duchowni, w grupie nie większej niż 5 osób. Osoby życia konsekrowanego proszę, by modlitwę tę odmawiały w swoich kaplicach domowych.
 5. Ograniczam obrzędy pogrzebu wyłącznie do stacji przy grobie z udziałem najbliższej rodziny, w liczbie nie większej niż 5 osób. Jeśli okoliczności na to pozwalają, stację można poprzedzić procesją od bramy cmentarnej. W obecnej sytuacji nie ma również możliwości gromadzenia się na tradycyjnej wspólnotowej modlitwie różańcowej w gronie sąsiadów i znajomych w kościołach, kaplicach, a tym bardziej w domach. Pozostaje modlitwa rodzinna. Mszę żałobną z udziałem wiernych należy odprawić, gdy ustanie stan epidemii, po ustaleniu terminu z rodziną zmarłego. W dniu pogrzebu można celebrować jedynie Mszę św. żałobną bez udziału wiernych i ciała zmarłego.
 6. Należy powstrzymać się od wynoszenia Najświętszego Sakramentu poza mury kościoła, za wyjątkiem zanoszenia Komunii św. w formie wiatyku.
 7. Posługę osobom chorym i w podeszłym wieku ograniczam do przypadków niebezpieczeństwa śmierci, z zachowaniem wytycznych zawartych we Wskazaniach duszpasterskich po ogłoszeniu stanu epidemicznego w Polsce dla diecezji tarnowskiej z dn. 16.03.2020 w punktach 8-13. Przypominam, że przepisy państwowe wykluczają kontakt z osobami przechodzącymi kwarantannę, w związku z tym kapłani nie powinni się do nich udawać, za wyjątkiem niebezpieczeństwa śmierci. Zalecenia te dotyczą także kapelanów szpitali.
 8. Przypominam o unikaniu wszelkich nadużyć związanych z sakramentem pokuty, jak np. nieuprawnione korzystanie z rozgrzeszenia ogólnego, które na terenie Polski możliwe jest tylko w niebezpieczeństwie śmierci oraz wobec penitentów innej narodowości, z którymi nie można się porozumieć z powodu braku znajomości języka. Nie ma również możliwości spowiedzi przez środki komunikacji elektronicznej (np. telefon, komunikator internetowy itp.).
 9. Przypominam, że zawsze ilekroć istnieje poważna racja i nie ma sposobności wyspowiadania się, wtedy dla uzyskania stanu łaski uświęcającej wierny „jest obowiązany wzbudzić akt żalu doskonałego, który zawiera w sobie zamiar wyspowiadania się jak najszybciej” (KPK kan. 916).
 10. W obecnej sytuacji należy otoczyć szczególną troską osoby starsze, samotne, niepełnosprawne oraz chore przebywające w swoich domach, zachowując wszelkie środki ostrożności. Pomoc ta powinna być udzielana jedynie przez osoby dorosłe.
 11. Proszę duszpasterzy o szczególną dyspozycyjność dla wszystkich potrzebujących, wyrażoną nie tylko w ofiarnym odpowiadaniu na prośby o pomoc, lecz również w poszukiwaniu osób, które jej potrzebują zarówno w wymiarze duchowym, jak i materialnym. Jest to wyraz naszej pasterskiej troski o powierzonych nam wiernych.
 12. Szczegółowe zasady dotyczące celebracji Wielkiego Tygodnia i Uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego wraz z oktawą zostaną podane w osobnym dokumencie.
 13. Przypominam wszystkim, których obowiązuje wprowadzenie w życie powyższego dekretu, że uwzględniając powagę sytuacji oraz naszą odpowiedzialność za wiernych, zgodnie z kan. 273 i 274 par. 2 KPK, osoby te powinny zrealizować wprowadzone zarządzenia bezwarunkowo, ze świadomością konsekwencji wynikających z prawa świeckiego i kościelnego.
 14. Dekret wchodzi w życie z dniem 25.03.2020 i obowiązuje do odwołania.

Powyższe zarządzenia proszę przyjąć w duchu troski o zdrowie zarówno wiernych świeckich, jak i duszpasterzy. Musimy nauczyć się funkcjonować w nowej rzeczywistości szukając rozwiązań, które choć wydają się rygorystyczne, to jednak zapewnią nam bezpieczeństwo oraz pozwolą w przyszłości na swobodne sprawowanie posługi sakramentalnej.

W tym bardzo trudnym czasie dziękuję wszystkim duchownym, osobom życia konsekrowanego oraz wiernym świeckim za trwanie na modlitwie i przyjmowanie oraz wypełnianie dotychczasowych zarządzeń w duchu głębokiej wiary. Ogarniam moją modlitwą wszystkich diecezjan, a zwłaszcza osoby starsze, chore i samotne, oraz pracowników służby zdrowia i innych służ podejmujących ofiarną walkę z pandemią.

Z pasterskim błogosławieństwem

† Andrzej Jeż
BISKUP TARNOWSKI