Tym razem bałkańskim szlakiem św. Matki Teresy z Kalkuty

Już po raz drugi Parafialny Oddział Akcji Katolickiej w Trzcianie zorganizował zagraniczną pielgrzymkę. Tym razem grupa uczestników z naszej parafii podążyła śladami innej świętej – Matki Teresy z Kalkuty. Pielgrzymka była ośmiodniowa i trwała od 06.08 do 13.08. 2018 r. Trasa przebiegała przez Słowację – Węgry – Serbię – Czarnogórę – Albanię i Macedonię.

Same nazwy bałkańskich krajów nie brzmią szczególnie zachęcająco do zwiedzania, dlatego kraje te nie są jeszcze oblegane przez turystów. Ale to się szybko zmienia. Przykładem jest Albania, która rozwija się w bardzo szybkim tempie. Posiada ogromne złoża ropy naftowej, którą wydobywają Niemcy, Francuzi, Chińczycy, Holendrzy. Obszarowo jest 11 razy mniejsza od Polski i stara się zostać członkiem Unii Europejskiej. Posiada piękne piaszczyste plaże nad Adriatykiem. Mieszkańcy są bardzo otwarci na turystów i bardzo życzliwie do nich nastawieni. Można się zakochać  w tym kraju. Macedonia zaś była ostatnim krajem na naszym pielgrzymkowym szlaku i oczywiście Skopje – stolica Macedonii, miejsce urodzenia św. Matki Teresy z Kalkuty. Odwiedziliśmy dom pamięci i Sanktuarium św. Matki Teresy z Kalkuty, gdzie uczestniczyliśmy we Mszy Św. pod przewodnictwem Ks. Proboszcza Władysława.

Gdyby chcieć podsumować tę pielgrzymkę, to tylko słowami  Św. Matki Teresy z Kalkuty:

„Miej czas na to, aby pomyśleć – to źródło mocy.

Miej czas na modlitwę – to największa siła na Ziemi.

Miej czas na uśmiech – to muzyka duszy”.

Parafrazując słowa tej skromnej świętej zakonnicy powiem, że był czas na to, by myśleć, bo jak nie wpaść w zadumę widząc przez szybę autokaru fantastyczne górskie krajobrazy, niespotykane, zachwycające cuda natury jak np. Kanion rzeki Tara w Czarnogórze. Podziw i wdzięczność dla naszego Stwórcy za tę piękną przyrodę!

Idąc dalej  za słowami świętej Matki Teresy powiem, że był czas na modlitwę i to była piękna modlitwa we wspólnocie z pieśnią na ustach rozpoczynająca każdy dzień i kończąca z różańcem w ręku. Było również uczestnictwo we Mszach Świętych. Jak wielka jest siła modlitwy przekonaliśmy się wszyscy, bo piękna pogoda, która nam sprzyjała, zdrowie uczestników, bezpieczna podróż i ku zaskoczeniu załogi biura Online Tr@vel żadnych kolejek na granicy, żadnych utrudnień z odprawą – to chyba wystarczające argumenty.

Był czas na uśmiech i tego było dużo! „Muzyka duszy” rozbrzmiewała w całym autokarze, bo wraz z nami podróżował Pan Organista z parafii Trzciana, a Pan Staszek to przecież „dusza towarzystwa”.  Były pieśni kościelne
i biesiadne, a żartom i dowcipom w jego wykonaniu nie było końca. Należy tu podkreślić również ogromny wkład Pani Marty w budowanie przyjaznej rodzinnej atmosfery, która nam towarzyszyła. Pani Marta nie tylko zachwycała nas swoim śpiewem w duecie z Panem Organistą, ale wcielała się również w rolę Św. Matki Teresy z Kalkuty
i przygotowywała wykwintne kanapki, karmiąc nas do syta. Myślę, że Św. Matka Teresa z Kalkuty byłaby z nas dumna.

Serdeczne Bóg zapłać Księdzu Proboszczowi Władysławowi za wspólną modlitwę, za odprawiane Msze Św., za uśmiech, życzliwość i żarty i za to, że zawsze wraz z Nim podróżuje piękna, słoneczna pogoda. Słowa uznania i wdzięczności należą się całej załodze biura Online Tr@vel za perfekcyjną organizację i realizację programu pielgrzymki; Panu Rafałowi za przekazaną wiedzę, Panom kierowcom za bezpieczną jazdę. Jak tu nie wspomnieć o niespodziance, którą przygotowało dla nas biuro Online Tr@vel. Otóż w hotelu „Panorama” w Albanii czekał na nas zespół folklorystyczny z pięknym występem. Zespół przygrywał nam do kolacji, a piękne tancerki w regionalnych strojach zachwycały tańcem. Nie pozostaliśmy dłużni. Pani Ania – uczestniczka pielgrzymki, weszła w porozumienie  z zespołem, wypożyczyła akordeon i zaczął się nasz występ. Nieskromnie mówiąc podobaliśmy się nie tylko Albańczykom, ale również Włochom, którzy także gościli  w tym hotelu.

Dziękujemy za te osiem cudownie spędzonych dni, za te chwile spędzone razem, za wspólną modlitwę, za niezapomniane wrażenia! Bóg zapłać i do zobaczenia na kolejnym pielgrzymkowym szlaku.

Dodaj komentarz