Parafialna Pielgrzymka do Włoch

W dniach od 17.08 – 23.08. 2017 r. grupa parafian z Trzciany zorganizowanych przez Parafialny Oddział Akcji Katolickiej przebywała na autokarowej pielgrzymce we Włoszech. Byli wśród nich małżonkowie – jubilaci. Pielgrzymom przewodniczył ks. proboszcz Władysław Midura też jubilat, bowiem obchodził 15 rocznicę powołania na urząd proboszcza w Trzcianie.

Od pierwszych chwil czuło się wspaniałą atmosferę przepełnioną modlitwą i śpiewem jak również życzliwością okazywaną sobie nawzajem. Trudno w tym miejscu nie wspomnieć o „cudownej” załodze: kierowcach i pani Kindze – przewodniczce pielgrzymki, która zaskoczyła nas nie tylko swoją wiedzą, ale i poczuciem humoru.

Mijając urzekające krajobrazy z wysokimi Alpami w tle i rozciągającymi się w nieskończoność wodami Adriatyku czuło się wielką potęgę Boga i małość człowieka wobec takich żywiołów. Ale to było dopiero preludium.

Płynąc tramwajem wodnym patrzyliśmy na piękną Wenecję. Stojąc na Placu Św. Marka podziwialiśmy Pałac Dożów i Wieżę Zegarową. Zwiedziliśmy Bazylikę Św. Marka. Następnego dnia zwiedziliśmy Bazylikę z domkiem Matki Bożej w Loreto, po czym przejechaliśmy na Cmentarz Żołnierzy polskich na Monte Casino, gdzie delegacja złożyła czerwone maki. W niedzielę wzięliśmy udział w modlitwie Anioł Pański na Placu Św. Piotra po czym zwiedziliśmy Rzym antyczny między innymi Forum Romanum i Colosseum. Innego dnia spacerowaliśmy po Rzymie barokowym: Piazza Navona, Fontanna di Trevi, Panteon, Schody Hiszpańskie, bazylika Santa Maria Maggiore, bazylika Św. Jana na Lateranie. Zwiedziliśmy również Bazylikę Św. Franciszka i Bazylikę Św. Klary w Asyżu. Następnym punktem programu było San Marino – najstarsza republika świata, znajdująca się w obrębie państwa włoskiego, gdzie pielgrzymi wzięli udział w degustacji win celem odnowy sił witalnych. W ostatnim dniu pielgrzymki udaliśmy się do Padwy – siedziby jednego z najstarszych uniwersytetów. Nawiedziliśmy Bazylikę Św. Antoniego i modliliśmy się przed jego relikwiami. Po odprawionej Mszy Św. udaliśmy się w drogę powrotną do Polski.

Był to niezwykły tydzień w życiu każdego uczestnika pielgrzymki. Każdy z nas zostawił swoje intencje, prośby i podziękowania u grobu naszego rodaka Św. Jana Pawła II, przed figurą Matki Bożej w Loreto, czy też w bazylikach świętych. To był wielki dar od Boga: codzienne uczestnictwo we Mszy Św. i przyjmowanie Komunii Św., zwiedzanie bazylik, czy też podążanie na klęczkach Świętymi Schodami za Jezusem.

Jak tu nie wspomnieć o pięknych pokojach hotelowych, w których przyszło nam mieszkać, czy też o włoskiej kuchni. Codziennie konsumowany makaron, po włosku „pasta”, nie wszystkim przypadł do gustu, ale ku naszemu zaskoczeniu była i nóżka z kurczaka, i schabik, i zupa jarzynowa. Nie mówiąc już o śniadaniach, które były tak obfite i urozmaicone. Jednym słowem było wszystko dla duszy i ciała.

Bóg zapłać ks. Proboszczowi za odprawiane Msze Św., wspólną modlitwę i śpiewy, a całej załodze biura Online Tr@vel,  pani Kindze i panu Rafałowi  serdecznie dziękujemy – GRAZIE.

Dodaj komentarz