Peregrynacja obrazu i relikwii Świętego Jana Pawła II

16 listopada 2019  o godz. 18.00 w naszej parafii rozpoczęła się bardzo podniosła uroczystość. W asyście wozów strażackich OSP Trzciana przybyły do nas relikwie oraz obraz świętego Jana Pawła II. Przywitał je proboszcz parafii ks. Władysław Midura. Następnie relikwie oraz obraz zostały wniesione w orszaku procesyjnym przez przedstawicieli Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej do wnętrza świątyni. Po okadzeniu rozpoczęła się uroczysta koncelebrowana msza święta z formularza o św. Janie Pawle II. Msze świętą celebrowali ksiądz profesor Antoni Paciorek, ksiądz profesor Ireneusz Stolarczyk oraz ksiądz proboszcz Władysław Midura. Słowo Boże do wiernych skierował ksiądz profesor Ireneusz Stolarczyk , wykładowca Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. W swojej homilii odniósł się do postaci naszego wielkiego Polaka, przypominając Jego drogę do świętości. W bardzo wzruszającym kazaniu ksiądz profesor przywołał wiele nieznanych powszechnie faktów z życia Papieża opowiedzianych przez Jego najbliższych współpracowników- m. in. przez Arturo Mari, osobistego fotografa Ojca Świętego. Najważniejszym przesłaniem homilii, były słowa Świętego, aby z ufnością otworzyć się na miłość Chrystusa. Po skończonym nabożeństwie    młodzież  oraz rodzice   ze  Szkoły Podstawowej im. św. Jana Kantego w Trzcianie przedstawili montaż słowno- muzyczny o św. Janie Pawle II. Spektakl wyreżyserowała Pani profesor Monika Rasiewicz a nad oprawą muzyczną czuwała Pani Marta Błasińska z zespołem „Śpiewające gitary”. Pomoc przy nagłośnieniu oraz oświetleniu ofiarował ksiądz katecheta Jaromir Buczak. Po spektaklu Róże Różańcowe wspólnie odmówiły modlitwę różańcową.

Następnym elementem celebracji było nabożeństwo z odczytywaniem próśb wiernych. Parafia od dwóch tygodni przygotowywała się do niego. Do specjalnie przygotowanej skrzynki wierni wrzucali swoje prośby i podziękowania do św. Jana Pawła II. Nabożeństwo poprowadził ksiądz katecheta Jaromir Buczak wraz z księdzem proboszczem Władysławem Midurą. Sobotnie uroczystości zakończył Apel Jasnogórski oraz uroczyste oddanie czci przez wiernych relikwiom św. Jana Pawła II. Niedziela była dniem cichej modlitwy przed obrazem oraz relikwiami, zorganizowanej przez róże różańcowe którym przewodzili- po porannej mszy św. – Pan Janusz Rusak, a po mszy o godz. 9.00 rozważania wsparte fragmentami „Tryptyku Rzymskiego” poprowadził Pan Tomasz Babral.  Na każdej mszy świętej homilię poświęconą Świętemu Janowi Pawłowi II głosił ksiądz katecheta Jaromir Buczak, pięknie nawiązując do sobotnich uroczystości i podkreślając, jak wielkim jest świadectwo życia i umierania Ojca Świętego. Po mszy św. O godz. 11.00 ksiądz proboszcz Władysław Midura uroczyście pożegnał obraz oraz relikwie św. Jana Pawła II, które udały się do następnej parafii.

Te niecałe dwa dni były dla naszej parafii czasem wyjątkowym. Potrafiliśmy się na chwile zatrzymać, aby zgłębić tajemnice Bożej Opatrzności, która w historii świata umieściła postać Świętego Jana Pawła II. Uświadomiliśmy sobie, jak wielkim był dla nas darem, jak wiele Mu zawdzięczamy oraz jak wiele  zostało nam przez Niego „ zadane”, aby realizować w życiu prywatnym, rodzinnym czy społecznym. Był to też czas refleksji nad naszą indywidualna kondycja duchową, którą mogliśmy przedstawić naszemu świętemu, a za Jego pośrednictwem samemu Panu Bogu. Za te owoce peregrynacji chciałem serdecznie  podziękować wszystkim , którzy tak chętnie włączyli się w organizację tych uroczystości. Dziękuję księdzu Proboszczowi Władysławowi Midurze, księdzu katechecie Jaromirowi Buczakowi, księdzu profesorowi Antoniemu Paciorkowi. Szczególne podziękowania składam na ręce księdza profesora Ireneusza Stolarczyka, który zechciał zaszczycić nas swoją obecnością i wygłosić wspaniałe kazanie. Dziękuję Panu Organiście Stanisławowi Grabowskiemu za wszelką pomoc przy organizacji uroczystości. Dziękuje Panu Kazimierzowi Kołodziejowi za organizację przewozu obrazu i relikwii. Dziękuję druhom  Ochotniczej Straży Pożarnej w Trzcianie za asystę oraz dbałość o porządek podczas uroczystości.  Dziękuję wszystkim Parafianom, tak licznie przybyłym, aby spotkać się na modlitwie ze św. Janem Pawłem II. Ale przede wszystkim dziękuję wszystkim członkom Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej, którzy tak ochotnie włączyli się w uroczystość przygotowującą do przyszłorocznych obchodów 25-lecia reaktywowania Akcji Katolickiej oraz 100-lecia urodzin patrona Akcji Katolickiej, św. Jana Pawła II. Na Was zawsze można liczyć. Szczęść Boże i Bóg Zapłać.

Prezes Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej w Parafii pod wezwaniem św. Małgorzaty PiM w Trzcianie.

Andrzej Kącki

 

Dodaj komentarz